Ekonomi

Bullard, işgücü piyasasının gücü nedeniyle faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini savunuyor

St. Louis Fed Lideri James BullardABD merkez bankası, Salı günü Reuters ile yaptığı bir röportajda, enflasyonun kalıcı olduğunu gösteren son verilerin ardından faiz oranlarıartırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca Bullard, ekonominin yavaş da olsa büyümeye devam edeceğini belirtti.

Wall Street Reuters’e söyledi. “Altı ay içinde bir durgunluk olacağı fikriyle çok meşgulüm”Bullard dedi, ama bu “böyle bir genişlemeyi okuyacağınız şekilde değil”sözlerine ekledi.

Yatırımcılar, ufukta bir durgunluk belirirken faiz indirimlerinin geleceğine inanırken, Bullard şunları söyledi: “İşgücü piyasası çok, çok güçlü görünüyor.”itiraz etti.

Ancak, mevcut işsizlik oranıFed’in bu yıl 21-22 Mart’taki politika toplantısında %3,5’te bile, “hafif bir durgunluk”beklediklerini söyledi.

Son bankacılık krizine atıfta bulunan Bullard, iki ABD bankasının iflasının bir krize neden olması durumunda muhtemelen St. Louis’in Fed’in finansal stres endeksi gibi şeyler çıkaracağını söyledi.

Reuters, endeksin 10 Mart’ta Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra yükseldiğini, ancak hızla normale döndüğünü söyledi.

Yazar: Sam Boughedda

haber-bafra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu