Haber

Zemin katı dışında sütunu olmayan yapı, Diyarbakır’da yaşanan depremlere rağmen ayakta.

Zemin katı dışında sütunu olmayan yapı, Diyarbakır’da yaşanan depremlere rağmen ayakta.

Elazığ/Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde üst katların sarkık olması nedeniyle birinci kattan daha geniş alana sahip olan yapı hasar görmedi.

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde giriş katı dışında kolonu olmayan ve depremde herhangi bir kaza sonucu hasar görmemiş 4 katlı bina görenleri hayrete düşürüyor.

Bağlar ilçe merkezinde Yunus Emre Mahallesi Kardeşlik Caddesi’nde yer alan alt katı işyeri, üst katları ise konut olarak kullanılan yaklaşık 40 yıl önce yapıldığı düşünülen apartman, farklı bir hava yaratıyor. manzara. Son iki büyük depremde Kahramanmaraş’ta hissedilen ve Diyarbakır’da şiddetli haliyle hissedilen 7.7 ve 7.6’lık depremlerde hasar almadan ayakta durmayı başaran yapı görenleri hayrete düşürüyor. Öte yandan, 24 Ocak 2020’de Elazığ/Sivrice’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde kolonsuz üst katlar çıkıntılı olduğu için birinci kata göre daha geniş alana sahip olan yapı hasar görmedi.

Bina sakinlerinden Mahmut Çetin, son dönemde bölgede meydana gelen 3 büyük depremde yapının hasar görmediğini belirtti. Binanın içeriden bakıldığında üçgen görüntüsüyle dikkat çektiğini belirten Çetin, “Bu bina 40 yıllık. Binamız Elazığ depremi ve Kahramanmaraş’ta iki ayrı deprem gördü. Binamızda ne çatlak ne de ağır hasar var. Binanın mimari yapısı sağlam olduğu için herhangi bir zarar görmemiştir” dedi.

Evin ortasının çok ince olduğunu belirten Çetin, şunları söyledi:

“Ayrıca 3 katlı binamızın altında 2 ayrı dükkanımız var. Bizim dükkânımızda ve evimizde herhangi bir çatlak yok. Şu an hanede oturanlar gönül rahatlığıyla evlerinde oturuyorlar. Binamız diğer tarafta” el, farklı mimarisi ile dikkat çekiyor. Evin içine baktığınızda holler çok ince. Binamız üçgen şekli andırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu