Haber

TBMM’de ‘zeytinlik’ önerisine tepkiler (2)

AK PARTİ İLE CHP VE HDP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA ‘USUL’ TARTIŞMASI

Sanayi, Ticaret, İktidar, Olağan Kaynaklar, Bilişim ve Teknoloji Kurulu Komite Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Meclis Komisyon Binasında toplandı. Toplantının başlamasının ardından muhalefet milletvekillerinin salonu küçük bulması ve bazı milletvekillerinin ayakta kalması üzerine salonun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Salonu’na taşınması önerisinin ardından Komisyon Başkanı Altunyaldız’ın da onayı ile komisyon salonu değiştirildi.

AK PARTİ ELİTAŞ: BU GÖRÜŞ BELGESİ Plan ve Bütçe Kurul Salonu’nda başlayan görüşmenin ardından AK Parti milletvekilleri ile CHP ve HDP milletvekilleri arasında ‘usul’ tartışması yaşandı. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Burada mesela kurulun gönderdiği onursal kurul üyeleri var. Sağlık kurulundan, çevre kurulundan üyeler var. Alt komisyon kurulması talebimiz var. Bunun için bir dilekçe yazmam gerekiyor, yazacağım.” Bunun bu kuruldan çekilip önce ilgili kurullara iletilmesi talebimiz var. Bu olmazsa alt komisyon kurulması talebimiz var. Bu talepler bir kez karara bağlanmadı. Tarzla ilgili kararlar alındıktan sonra Fahri Bey’e geçebiliriz” dedi. Mustafa Elitaş, “Kenanoğlu Bey’in dediği doğru ama burada zeytincilikle veya başka işle uğraşan tarımcı arkadaşlarımız bu konuda fikir beyan edemiyor. Yasanın tamamının anayasaya aykırı olup olmadığı. Bence birinci unsur zeytinlik meselesi; Bu çerçevede evde de değerlendirilebilir ve zeytinliklerle ilgili sivil toplum kuruluşlarına sözler verilebilir. Teklif sahibi henüz teklifini sunmadı. Bu ona geçmek demek değil, bu görüş belirtmektir.” TOPLANTIYI KOMİSYON BAŞKANI ALTUNYALDIZ VERDİ

Bunun üzerine Yönetim Kurulu Başkanı Altunyaldız söz verdi, teklif sahibi Düzce Milletvekili Fahri Çakır sözlerine başladı. Çakır’ın konuşması sırasında ‘usul’ konuşulmadan konuşmalar yapıldığı için CHP ve HDP milletvekilleri buna tepki gösterdi. Çakır konuşmasına devam ederken CHP ve HDP’li milletvekilleri ayağa kalkıp Altunyaldız’ın kürsüsüne çıkarak, yöntem konuşulmadan konuşmalara başlanamayacağını söyledi. AK Parti’li milletvekilleri ile CHP ve HDP’li milletvekilleri sözlü tartışmaya başlayınca Altunyaldız yönetim kurulu toplantılarını yarıda kesti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu