Ekonomi

Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de Düştü

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Ekim’de bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3’e geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim ayı Ekonomik Eğilim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı.

Ekonomik Eğilim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1.727 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılması ve birleştirilmesiyle değerlendirildi.

Buna göre RKGE, Ekim ayında bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3’e ulaştı. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel sektör inanç endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 105,3’e yükseldi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde mevcut toplam sipariş ölçüsü, önümüzdeki 3 aylık ihracat sipariş ölçüsü, gelecek 3 aylık üretim hacmi ölçümü ve mevcut mamullere ilişkin değerlendirmeler yer alıyor. Hisse senetleri endeksi artış yönünde etkilerken, son 3 aydaki toplam sıralama ölçütü ise sabit sermaye yatırım harcamaları oldu. Toplam istihdam ve önümüzdeki 3 aylık genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi aşağı yönlü etkiledi.

Son 3 aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki aya göre üretim hacmi ve ihracat siparişlerinde artış bildirenler lehine eğilim güçlenirken, yurt içi sipariş büyüklüğünde artış bildirenler lehine eğilim ise zayıfladı. önceki aya.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler ise bir önceki aya göre zayıfladı.

Önümüzdeki 3 aya ilişkin değerlendirmelerde, bir önceki ayda üretim hacmi, ihracat sipariş büyüklüğü ve iç piyasa sipariş büyüklüğünde artış bekleyenler lehine bir seyir, önümüzdeki 3 ayda ise istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler ve Önümüzdeki 12 ayda sabit sermaye yatırım harcamaları zayıfladı.

ÜFE beklentisi yüzde 62,5’e düştü

Gelecek 3 ayda ortalama birim maliyetlerde artış bekleyenler lehine eğilim güçlenirken, son üç ayda artış bildirenlerin lehine eğilim zayıfladı.

Önümüzdeki 3 ayda satış fiyatının artacağına ilişkin beklentiler güçlendi. Gelecek 12 aya ilişkin yıllık ÜFE beklentisi dönem sonu itibarıyla bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 62,5 oldu.

Ekim 2023’te araştırmaya katılan işyerlerinin yüzde 54,8’i üretimini kısıtlayan bir faktör olmadığını belirtirken, yüzde 13,8’i üretimlerini kısıtlayan en önemli faktörün talep eksikliği olduğunu, ardından hammadde-ekipman yetersizliği, işgücü yetersizliğinin geldiğini belirtti. sırasıyla mali sorunlar. Bunu imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi.

Rekabet gücüne ilişkin son 3 ayda yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde, önceki dönemde iç pazarda rekabet gücünün azaldığını bildirenlerin lehine eğilim zayıfladı. Avrupa Birliği içindeki dış pazarlarda rekabet gücünün azaldığına ilişkin değerlendirmeler önceki düzeyde gerçekleşirken, Avrupa Birliği dışındaki dış pazarlarda rekabet gücünün azaldığını bildirenler lehine eğilim zayıfladı.

Bulunduğu sektörün genel gidişatına bakıldığında bir önceki aya göre daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,1’e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 16,3’e yükseldi. Aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 74,6’ya düştü.

haberguney.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu