Ekonomi

prof. Emre Alkin: “Evlerimizin yüzde 70’i maalesef enerji verimli değil”

prof. Emre Alkin: “Evlerimizin yüzde 70’i maalesef enerji verimli değil”

Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin:

“İthalatımızın yüzde 90’ı hammadde arama yatırımı”

“Kılıflama yöntemleriyle düzgün bir şekilde düzenlersek cari açığımızda her yıl 9-10 milyar dolar kadar tasarruf etme imkanımız olur 5 sonra 7”

TRABZON – Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin, konutların yüzde 70’inin enerji verimliliğine sahip olmadığını belirterek, binalarda uygulanacak mantolama yöntemiyle her yıl 10 milyar dolar tasarruf edilebileceğini kaydetti.

VERİMDER Anadolu Buluşmaları’nın Trabzon’da düzenlenen “İklim Değişikliği, Enerji Verimliliği, Enerji Tasarrufu” programında konuşan Topkapı Üniversitesi Rektörü Verimder Yürütme Konseyi Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, ithalatımızın yüzde 90’ının hammadde arama yatırımları olduğuna değinerek, 55 milyar dolar olan enerji ithalatımız bu yıl 100 milyar doları aşıyor. Bu konuda yapacağımız her tasarruf milletimizin başının dik olması için çok önemli” dedi.

Alkin, “Binalarda enerji verimliliği için uygun finansman kaynağı bizzat Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu. Bağlayıcı cezalar eklendi. İthalatımızın yüzde 90’ı hammadde arama amaçlı. 55 milyar dolar olan enerji ithalatımız bu yıl 100 milyar doları geçiyor. Bu konuda yapacağımız her tasarruf milletimizin başını dik tutması için çok önemli.Bunu nasıl yapacağız.Ne yazık ki sera gazları Enerji tüketimi dahil pek çok şey evlerde oluyor ve ne yazık ki hayatımızın %70’i evlerde oluyor. Evlerin elektrik verimliliği yok.Tasarruf imkanını her yıl bulana kadar her yıl anlayacağız.Bu ne anlama geliyor?”Farklı yerlerden Rusya doğalgazı, İran doğalgazı vb. ithalatlarımızda diplomatik olarak dimdik ayakta olacağız, gücümüzü onlardan daha az satın alıp daha az tüketerek sağlayabileceğiz” dedi.

Ukrayna-Rus savaşı nedeniyle dünyada yaşanan doğal gaz sıkıntısına değinen Alkin, “Her yük insanlığa yeni bir çare üretti. Yani Rusların doğalgaza bu kadar baskısı büyük ihtimalle doğalgazın bitmesine neden olacak.” doğal gaz ithal eden ülkelerde yeni alternatiflerin ortaya çıkması ve almakta ısrar ederseniz bilin ki karşı taraftaki alıcı yeni bir alternatif geliştirebilir ve geliştirilmektedir. Ama yine söylüyorum hangi güç kaynağı olursa olsun tasarruflu kullanmamız lazım, doğru kullanmamız, verimli kullanmamız lazım yoksa bu sefer alternatif olarak yaratılan kaynakları kullanmaya devam edeceğiz. yine bir işe yaramayan doğalgaz, bire bir maliyetlerin altında kalıyoruz.Onun için ister doğalgaz olsun, ister jeotermal, ister elektrik, hidroelektrik veya aklınıza ne geliyorsa, tüm bu kaynakları aktif olarak kullanmamız gerekiyor. geriye hoş bir dünya bırakabiliriz r gençlik yarın.”

Enerjinin %80’i ısıtma ve soğutma için kullanılır

VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, enerjinin yüzde 80’inin ısıtma ve soğutma amacıyla harcandığına dikkat çekerek, “Enerji verimliliği alanında özellikle ülkemizde de bilinçlendirme bilincini artırma yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Dünyadaki ve Avrupa’daki gelişmeler ve küresel iklim değişikliği gibi… İnciyi düzenlediğimiz Anadolu buluşmasında, binalarda enerji ihtiyacı, dışa bağımlılık ve enerji verimliliği ile birlikte elde edeceğimiz tasarrufun altını çizmeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde güce olan ihtiyaçtan, güce üretimden ve güce erişimden doğacak zorluklarla birlikte mevcut yapılarımız daha güç verimli hale gelecektir. Evin içinden geçiyor çünkü kurulu gücün yüzde 80’ini ısıtma ve soğutmaya harcıyoruz. Bunları azaltmak yüzde 60 tasarruf sağlamaktan geçiyor. Güç verimli, özellikle ısı yalıtımlı yapılardır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu