Ekonomi

Kripto para birimleri ABD enflasyonundan sonra nasıl hareket ediyor?

Investing.com – Dün ABD enflasyonu%6,4 açıklanırken %6,2 olan beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Ocak ayı enflasyonu Aralık ayında %6,5’in altında olmasına rağmen beklentilerin üzerinde gerçekleşti ancak son görünüme göre Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Riskli piyasalar sınıfında yer alan kripto para birimleri ise saat diliminde oynaklığını artırdı. enflasyon açıklandığında ilk tepkilerin olumlu olduğu görüldü.

ABD enflasyonunun açıklanmasının ardından devam eden süreçlerde toplam kripto para piyasa değeri alt üst oldu ve günlük bazda %2 artışla 1.02 trilyon dolara ulaştı.

bitcoinGeçen haftaki düşüşün ardından 21.600 – 800 dolar bandında hareket ederken, enflasyon rakamının açıklanmasıyla yükselişe geçti ve günlük %2’ye yakın artışla 22.000 dolar bandına döndü. EthereumPiyasada talep daha hızlıydı ve en büyük altcoin %3,3 artışla 1.500 dolardan desteklendiği 1.550 dolara yükseldi.

İlk 10 kripto para biriminin ortasında Kardan(ADA), dogecoin( DOĞA) Ve çokgen (MATIC) ortalama %5 artış gördü. Ancak düşüş trendi haftalık bazda korunurken, geçen haftaya göre şu an ilk 10’da kripto para birimi yok. bunların ortasında BNB, BUSDPiyasaya ilişkin gelişmelerle sert düşüş yaşarken geçen haftadan bu yana %10’luk bir kayıp yaşadı.

İlk 100 kripto para birimine bakıldığında sabah saatlerinde düşük kayıplar söz konusu. Düşen altcoinler arasında tonkoin(TON), Hedera(HBAR) ve PAX altın(PAXG) %1 bandında düşüşte.

Son 24 saatlik döneme göre en çok yükselen kripto paralar… SingularityNET(%19), Oasis Ağı(%18), Oluşturma Jetonu(%17,6), Grafik(%17,5) ve değişmezX(%16) devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu