Haber

ABD Temsilciler Meclisi Çin’e karşı eylem çağrısında bulundu

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’Kongrenin alt kanadında, Temsilciler Meclisi Çin Komünist Partisi (ÇKP)üzerine yeni kurulan özel komite

Bazı televizyonlardan canlı yayınlanan oturumda, milletvekilleri, “Çin yönetiminin ABD ulusal güvenliğine yönelik tehditleri”Çin’in bu adımlarına karşı acil eylem çağrısında bulundu.

Oturumda, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral HR McMaster ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matthew Pottinger ile Amerikan İmalat Derneği (AAM) Lideri Scott Paul ve aktivist Tong Yi, komite ile görüşlerini paylaşarak, komitenin sorularını yanıtladı. milletvekilleri

Çin’e karşı ‘varoluş mücadelesi’

Komite Başkanı Mike Gallagher, Çin’in ABD’ye karşı oluşturduğu ideolojik, teknolojik, ekonomik ve askeri tehditlere karşı mücadelenin “varoluş mücadelesi” olduğunu söyledi.

Bu konuda Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerin birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Gallagher, önümüzdeki 10 yılda uygulanacak politikaların önümüzdeki 100 yılı şekillendireceğini savundu.

Gallagher, Çin’in özellikle ekonomik angajman sayesinde reformlar yapacağına inandıklarını ancak bu hatalardan ders almaları gerektiğini belirtti.

Demokratik milletvekili Raja Krishnamoorthi, son 30 yılda hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin ÇKP’yi hafife aldıklarını ve ticari yatırımın Hint-Pasifik’e demokrasi getirebileceğini düşündüklerini, ancak bunun tersinin doğru olduğunu söyledi.

Bu bağlamda ABD’nin özellikle teknoloji ve imalata yatırım yapması gerektiğini söyleyen Krishnamoorthi, diğer yandan Çin ile yeni bir soğuk veya sıcak savaş istemediklerini söyledi.

TikTok da gündeme geldi

Çin ile ekonomik ve askeri rekabette öne geçmenin değerine vurgu yapan milletvekilleri, Çin yönetiminin teknolojik adımlarına da dikkat çekti.

Çin sosyal medya platformu TikTok’un ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğuna işaret eden Pottinger, TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmasına izin verildiği sürece ÇKP’nin Amerikan gündemini manipüle edebileceğini savundu.

Oturumda Çin’in Kuşak ve Yol Projesi ile dünya ekonomisinde artan rolü de ele alındı.

Çin ile yapılan ticaretin üçte birini teknoloji ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Scott, Amerikalı işçilerin ucuz Çin ürünlerinden olumsuz etkilendiğini de iddia etti.

Cumhuriyetçi milletvekili Rob Wittman, Pekin’in yalnızca Hint-Pasifik’i değil tüm dünyayı tehdit eden bir ordu yaratmanın peşinde olduğunu savundu. Wittman ayrıca ÇKP’nin Amerikalı çocukların düşünce dünyasını şekillendirmek için sosyal medyayı “gizlice” kullanmaya çalıştığını söyledi.

McMaster, Çin’in özellikle küresel ekonomi ile olan ilişkisi ve istihbarat faaliyetleri açısından Sovyetler Birliği’nden daha büyük bir tehdit olduğu görüşünü de savundu.

akyaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu